+90.232.853 92 00 gurcelik@gurcelik.com.tr

en
Menu

Gürçelik Gastronomi Dergisinde

By In Haber ve Etkinlikler On 5 Nisan 2014


Gürcelik yeni nesil ürünleriyle profosyonel hizmet sunuyor.

Profosyonel Mutfak sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Gürçelik , sektörde pişirme grubu ürünleriyle öne çıkıyor. Pişirme üniteleri , konvektion fırınlar, çalışma tezgahları , raf sistemleri , dolaplar , davlumbazlar, tabak yıkama üniteleri , soğutma üniteleri , servis hatları açık büfe gibi sektörün ihtiyacına yönelik pek çok çeşit ürün sunan firma, farklılıklarıyla dikkat çekiyor. Gürçelik yurtdışındaki projeleriyle adını uluslararası alanda da duyuruyor..

Paslanmaz Çelik ithalatçısı olarak 1977 yılında İzmirde kurulan Gürçelik, zaman içerisinde profosyonel mutfak sektörünün öncü kuruluşları arasında yerini almış. 1997 yılından itibaren üretim faaliyetlerini İzmir Torbalı’da gerçekleştiren firma , 10 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinde faaliyet gösteriyor. Konusunda deneyimli yeniliğe açık idari ve teknik kadrolarıyla bilgisayar destekli CNC makine, tezgah grubu ve Pro – Engineer , Cadman – P gibi tasarım programları bünyesinde birleştirilen Gürçelik fabrikasında AB standartlarına  uygun ürünler üretiliyor. Yeni nesil ürünleri ve dünya markası firmaların distribütörlüğüyle  her geçen gün faaliyet ağını geliştiren firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Oflaz ile son dönem çalışmalarımızı konuştuk. Gürçelik sektördeki çalışmalarına proje firması olarak başlamış. O dönem türkiyedeki firmaların hemen hemen hepsinin çalışmalarına sattığı üreterek başladığını söyleyen Fahri Oflaz, zaman içinde dünyada bu işin gelişiminianlamaya başladıkça işin aslında üretim ve proje olmak üzere iki ayrfı bölümü olduğunu gördüklerini söylüyor.  Projeci kimliklerimizle üretici kimliğimizle üretici kimliğimizi bir arada tutmanın zor olmadığını düşündük. Ve iki ayrı organizasyonda yapılmaya karar verdik, diyen Oflaz ‘Proje grubumuz ayrı.. Malum her proje farklı. Sadece kendi ürettiğimiz ürünlerle ve ya bir kaç markaya bağlı olarak işini sonuçlandırmak mümkün değil. Bu nedenle hem üretimi gerçekleştirdiğimiz ürünleri hemde ithal ettiğimiz ürünleri ayrı bir birim içerisinde değerlendirmeye başladık. Ama bunun yanında halihazırda üretiyor olduğumuz , kendi projelerimizde kullanılan ürünleri geliştirip onları seri üretim hatlarına dökerek birim olarak satılabilir hale getirmeye çalıştık. Bu da bir organizasyon gerektiriyor. Bizde böylelikle proje ve üretim organizasyonları için ayrı ekipler oluşturduk’’ diyor.

Gürçelik sektörde pişirme grubu ürünleriyle öne çıkıyor.

Firma showroom’unu da yeniden yapılandırmış. Yine son yıllarda yurtdışında oluşumlar gerçekleştiren Gürçelik, Kazakistan Almati’da ve Belarus Minks ‘te yapılanmış durumda. Kazakistanda imalat çalışmaları da yapan gürçelik ‘in Belarus’ta ise bir showroom’uve proje ekibi bulunuyor. Projeli işlerde üretilen ürünün satılması için mutlaka satış sonrası hizmetinde  sağlanması gerektiğini vurgulayan Fahri Oflaz Bölgenin dilini konuşan müşterilerin derdini rahatlıkla anlatabileceği ve geri dönüş alabileceği bir yapılanma gerekiyor. Biz Bu birimleri oluşturmadan o pazarlarda ortaya çıkmak çok doğru değil. Biz önce bu birimleri oluşturduk.  Diye konuşuyor. Gürçelik son dönemde Belarusta  gerçekleştirilen Food Republic projesinde yer almış Kompleks seklinde tasarlanan projenin içerisinde 14 ayrı restoran bulunuyor.

Firma Kazakistan ve belarustaki yapılanmalarıyla beraber yurt dışı çalışmalarına da oldukça yoğunlaşmış durumda. Kazakistanın çevresinde yer alan Türkmenistan , Özbekistan gibi ülkelerle  ve Belarus’un çevre ülkeleriyle ; bunun yanında Almanya ve Orta Doğuülkeleriyle ağırlıklı çalışmalar yapan firmanın yurt dışı çalışmalar yapan firmanın yurt dışı çalışmaları yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 civarında gerçekleşmiş. Sene sonunda toplam yurt dışı çalışmalarının oranının yüzde 25 olmasını hedeflediklerini belirten Fahri Oflaz “Bu yıl yapılanma çalışmalarına odaklanıyoruz. Belli büyüklükte yurt dışı projelerimiz var zaten; yurt dışında proje partneri bulunuyor. Bir de Türkiyede’ki proje firmalarına birim olarak ürün satıyoruz. Biraz yoğun bir dönem içerisindeyiz. Her şey tahminlerimizden hızlı ve beklediğimizden çabuk gelişiyor. Diye konuşuyor.

Son Yıllarda , yurt dışında oluşumlar gerçekleştiren Gürçelik , Kazakistan Almatı’da ve Belarus Minsk’te  de yapılanmış durumda.


Comments are closed here.