+90.232.853 92 00 gurcelik@gurcelik.com.tr

en
Menu

Kaybolan Lezzetler

By In Haber ve Etkinlikler On 8 Haziran 2014


1. ULUSLARARASI KAYBOLAN LEZZETLER FESTİVALİ’ NİN ANA SPONSORU OLDUK.
6-8 Haziran tarihlerinde Çeşme Alaçatı’ da bu yıl lki düzenlenen kaybolan lezzetler festivali Gürçelik’ in ana sponsorluğunda gerçekleşti.
FESTİVALİN AMACI
Kaybolan Lezzetler Festivali’nin amacı ülkemizin köklü tarihi boyunca evlerde pişirilmiş, ancak geleneklerin korunamaması ya da yeni nesillere aktarılmaması sonucu bugün unutulmuş tüm lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve dünyaya tanıtmak. Bu amaca dört ana aşama doğrultusunda ulaşılması hedefleniyor. Aşamalar kültür mozağini oluşturan yerel mutfakların özel bir komite tarafından yerinde incelenmesi ile başlıyor. Yörede yaşayan insanlardan alınan tarifler birebir yazıya aktarılıyor. İkinci aşama, belirlenen tariflerin uygulanması ve son haliyle belgelenmesi. Belgelenen tarifler çeşitli sokak etkinlikleri, yarışma ve workshoplarla uygulatılıyor. Son ve en önemli aşama ise kaybolmuş bu lezzetlerin basın, medya, televizyon gibi araçlarla kitlelere tanıtılması. Ortaya çıkarılan tariflerin, bir kitap haline getirilerek basılacak olması ise dökümantasyon adına önem taşımaktadır.
Bu güzel etkinliğin düzenlenmesinde ve tüm şeflerin lezzet sunumları için gerekli olan edndüstriyel ana mutfak ekipmanlarını GÜRÇELİK  oluşturmaktan gururluyuz.

Comments are closed here.